BIG OR SMALL?

Pamiętacie ostatni post o wielkiej pluszowej zabawie? Spodobało nam się tak bardzo, że kontynuujemy temat. Pluszaki znowu są górą! Dzisiaj postanowiliśmy porównać rozmiary członków pluszowej rodzinki….

BIG OR SMALL Maluchom możemy wprowadzić pierwsze przymiotniki i szukać zwierzątek małych i dużych. Dziecko wyszukuje dwa pluszaki, a następnie pokazuje, który jest big a który small. Może też samodzielnie nazywać, jeśli już opanuje te dwa wyrazy. Oczywiście możemy też bawić się odwrotnie: Find a big bear (Znajdź dużego misia).

BIG, BIGGER, THE BIGGEST. W przypadku starszaków zachęcam do wprowadzenia stopniowania przymiotników. Nie robimy tego formalnie, rozpisując końcówki kolorowym markerem na tablicy – robimy to naturalnie, czyli tak, żeby dziecko nie znając reguły, potrafiło ją poprawnie zastosować. Czyli po prostu używamy stopniowania do zabawy. Wybieramy więc 3 maskotki różnych rozmiarów i prosimy dziecko, aby ułożyło zabawki w kolejności od najmniejszej do największej. Przy pierwszym podejściu sami określamy rozmiar zwierzaków: big, bigger, the biggest (duży, większy, największy). Aby mieć pewność, że dziecko rozumie co określacie, użyj rąk i pokazuj nimi coraz to większe miśki. Wybierzcie kolejne pluszaki i powtórzcie zabawę. Możesz się również pokusić o określanie małych pluszaczków: small, smaller, the smallest (mały, mniejszy, najmniejszy).

Co robimy dalej? Zachęcamy dziecko do nurkowania w pluszakach w celu znalezienia najmniejszego lub największego miśka. Wyciągamy pluszowego króliczka i prosimy o znalezienie mniejszego lub większego braciszka. Dla urozmaicenia możemy się bawić z zamkniętymi oczami albo wziąć do tego celu inne lubiane przez dziecko przedmioty – samochodziki, lalki albo… cukierki 😉 Oj tak, odrobina słodyczy przy nauce jest świetnym motywatorem a słówko THE BIGGEST w tej sytuacji na pewno dobrze zapadnie dzieciom w pamięć 🙂

Pamiętajcie, aby po takim błyskawicznym wprowadzeniu nie zarzucić tematu, ale regularnie zadawać dziecku w codziennych sytuacjach proste pytania:

Which is bigger? (Które jest większe?)

Which is smaller? (Które jest mniejsze?)

Which is the biggest? (Które jest największe?)

Which is the smallest? (Które jest najmniejsze?)

Robimy to naturalnie, nienachalnie i niezauważalnie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *