Czytamy po angielsku

Znacie taką akcję jak „Cała Polska czyta dzieciom”? Zapewne Wy też często czytacie z Waszymi maluchami! A czy myśleliście kiedyś o tym, żeby czytać im po angielsku? Uwierzcie, że warto! W dzisiejszym poście chciałabym zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które pozwolą Wam efektywnie wdrażać język angielski maluchom właśnie poprzez czytanie książek!

  1. Jeśli chcecie dodatkowo wspierać dzieci poprzez czytanie anglojęzycznych opowiadań – postawcie na samodzielne czytanie, zamiast audiobooków. Z pewnością kusząca jest myśl o doskonałej wymowie rodzimych użytkowników języka, na którą wystawimy dziecko, jednak w tym początkowych etapach o wiele lepiej sprawdzi się interaktywne czytanie z rodzicem, który może w odpowiednim momencie się zatrzymać, coś przetłumaczyć, o coś dziecko zapytać – tak, aby mieć pewność, że rozumie ono czytaną treść.
  2. Przy czytaniu wspierajcie się ilustracjami w książeczce a także dużo gestykulujcie i używajcie rekwizytów. Wszystko to sprawi, że dziecko lepiej zrozumie treść czytanego opowiadania, a niejednokrotnie nauczy się nowych wyrazów.
  3. Nie bójcie się tłumaczyć zdań i używać języka polskiego – początkowo będzie to dzieciom bardzo potrzebne! Czytanie wyłącznie po angielsku przyjdzie później – kiedy zgodnie z życzeniem dziecka po raz dziesiąty sięgniecie po tę samą bajeczkę. Z każdym czytaniem możecie stopniowo próbować opuszczać bardziej zrozumiałe fragmenty, tłumacząc jedynie te bardziej skomplikowane. Tu potrzeba odrobiny wyczucia 😉
  4. Pamiętajcie, że kluczem do sukcesu – zarówno w kwestii zainteresowania małego czytelnika opowiadaniem jak i zrozumienia treści czytanego tekstu – jest Wasza mimika twarzy i intonacja głosu. To one sprawiają, że robi się ciekawiej. To one wpływają również na poprawne rozumienie treści. Nie żałujcie zatem swoich aktorskich zdolności, a Wasza mała publika na pewno to doceni!
1
2
3
4
5
6
7
previous arrow
next arrow
1
2
3
4
5
6
7
previous arrow
next arrow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *