Dlaczego warto uczyć dzieci języków obcych?
Dawniej sądzono, że warto, aby dziecko najpierw opanowało dobrze jeden język, a dopiero później miało kontakt z innymi. Dziś już wiemy, że ekspozycja dziecka na języki obce już od najmłodszych lat nie tylko mu nie szkodzi, ale wręcz przynosi szereg korzyści. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jaki sposób Twój maluch skorzysta z nauki języka już od najmłodszych lat.
NATURALNE PRZYSWAJANIE JĘZYKA OBCEGO
Małe dziecko poznaje język obcy tak samo jak ojczysty. Nie musi siedzieć w klasie, przepisywać list słówek i sprawdzać ich znaczenia w słowniku. Przecież maluchy nie umieją jeszcze czytać ani pisać!
Do nauki języka potrzebny jest tylko (aż!) nauczyciel, który w naturalny sposób wprowadzi słownictwo. Warto wykorzystać do tego każdą okazję. Dziecko może uczyć się kolorów, budując z klocków lub nazw zwierząt tworząc małe zoo na dywanie. Codzienne życie samo stwarza setki wymarzonych okazji do nauki języka: zimowe słownictwo dzieci poznają lepiąc bałwana, a jesienne, szukając grzybów w lesie.
Zimowe zajęcia English with Love.
Doskonała zabawa gwarantuje, że dziecko nawet nie zauważy, że właśnie trwa nauka języka obcego. I o to właśnie chodzi!
Dzięki takim działaniom maluch nabiera wyczucia językowego – intuicyjnie wychwytuje reguły gramatyczne, choć przecież nie ma pojęcia o ich istnieniu.
KSZTAŁTOWANIE POPRAWNEJ WYMOWY
Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku nauki języka obcego – dla dziecka próba z mówienia z obcym akcentem będzie świetną zabawą, inaczej niż w przypadku dorosłego, który może się wstydzić i bać porażki. Przedszkolaki błyskawicznie łapią odpowiedni akcent, który ma szansę zostać z nimi na całe życie.
DZIECKO INTUICYJNIE CZUJE REGUŁY JĘZYKA
Nie musimy znać reguł danego języka, żeby się nim posługiwać. Zaskakujące? A czy ktoś widział dwulatka korzystającego ze słownika, żeby upewnić się, jak poprosić o kaszkę? A może takiego, który w ojczystym języku zastanawia się, jaką zasadę zastosować w odmianie rzeczownika “mama”? No właśnie… A jednak dziecko uczy się mówić i nieświadomie stosuje gramatyczne zasady.
Małe dzieci przyswajają nowe słówka i zwroty poprzez zabawę, oglądane bajki czy gry, w które się z nimi gra, używając języka. Stopniowe osłuchiwanie się z językiem sprawia, że nasza pociecha zaczyna coraz więcej rozumieć, a nawet po jakimś czasie sama podejmuje próby tworzenia pierwszych wypowiedzi.
Po pewnym czasie pojawi się umiejętność budowy zdań w pełni poprawnych gramatycznie na bazie nieświadomego stosowania reguł języka.
MALUCH POZNAJE NOWĄ KULTURĘ
Przez naukę języka obcego dziecko ma niepowtarzalną szansę poznać nową kulturę. Przecież język to nie tylko zbiór słów, ale też tradycji, świąt i zwyczajów. To także różnorodność piosenek, wierszyków, wyliczanek. Podczas zajęć z języka obcego dla dzieci maluchy od najmłodszych lat przekonują się, że świat jest bardzo ciekawy i różnorodny, a wszyscy ludzie zasługują na szacunek. Dzięki tak ukształtowanej w dzieciństwie postawie otwartości i ciekawości świata, młody człowiek łatwiej odnajdzie się we współczesnym świecie.
WZRASTA DZIECIĘCE POCZUCIE PEWNOŚCI SIEBIE
Dzieci zawsze cieszą się ze swoich nowych umiejętności. Jeśli mają kontakt z językiem obcym “od zawsze”, to rozpoczynając formalną edukację, będą ekscytowały się, że już coś umieją. Podobnie jak pierwszaki dumne, że już pierwszego dnia szkoły potrafią same się podpisać. Nauka języka obcego od najmłodszych lat wpływa pozytywnie na dziecięcą wiarę w siebie i poczucie własnej wartości.
KORZYŚCI Z WCZESNEJ NAUKI JĘZYKA OBCEGO
Wczesna ekspozycja dziecka na język obcy procentuje w przyszłości. Wykorzystajmy ten czas. Podczas niepozornej zabawy z maluchem możemy mu przekazać ogrom wiedzy i umiejętności, które zostaną z nim na całe życie.