Załóż kapcie!!!

Czy macie czasami wrażenie, że najczęściej powtarzanymi przez Was słowami są różnorodne polecenia wydawane dzieciom? Umyj zęby, zjedz śniadanie, zamknij buzię jak jesz, podnieś to co spadło… Ewentualnie jest jeszcze odwrotność w postaci zakazów: nie jedz, nie rusz, nie zabieraj, nie podnoś… Co gorsza, to samo polecenie zazwyczaj powtarzasz kilkakrotnie, żeby „wreszcie dotarło”. Czy u Was też tak jest?

Pomyślałam sobie, żeby jakoś to sensownie wykorzystać i dość szybko wprowadziłam dzieciakom polecenia po angielsku. Skoro i tak powtarzam kilkakrotnie to samo, mogę to robić dwujęzycznie (a z czasem wyłącznie po angielsku), dając dziecku szansę na dalsze podświadome ćwiczenie języka.

Propozycje najczęstszych poleceń/zakazów stosowanych w naszym domu znajdziesz w osobnym wpisie z fiszkami, tu chciałabym zwrócić Waszą uwagę na to w jaki sposób te wyrażenia wprowadzać. Jak wspomniałam wyżej, początkowo robiłam to dwujęzycznie. Przede wszystkim po to, żeby dziecko na pewno zrozumiało co ma zrobić, ale również po to, żeby pozbawić je możliwości stwierdzenia z niewinną miną, że nie zrozumiało o co mama prosiła.

Jak zacząć? Po prostu zamiast wołać „umyj zęby” powiedz „brush your teeth – umyj zęby”. I tak od dzisiaj codziennie 🙂 Po kilku pierwszych takich użyciach możesz próbować robić przerwy pomiędzy wyrażeniem angielskim a polskim po to, aby zmotywować dziecko do samodzielnego zastanowienia się nad znaczeniem wydanego polecenia. Sukcesywnie wydłużaj te przerwy i obserwuj reakcje. W którymś momencie zobaczysz, że tłumaczenie na polski możesz po prostu pomijać.

Aby wyrażenia się jeszcze bardziej utrwalały, niejednokrotnie nucę dzieciom własne podśpiewanki przy wykonywaniu danej czynności. Jest kilka melodii, do których można dopasować całą masę słów w zależności od aktualnej potrzeby, moja ulubiona to melodia „Rolnik pole orze„. Jako przykład niech posłuży piosenka przy myciu zębów:

Hey children, brush your teeth,

Hey children brush your teeth

Hi-ho, the derry-o

Hey children brush your teeth.

Zapraszam do pobrania fiszek z typowymi codziennymi poleceniami, mam nadzieję, że się Wam przydadzą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *